Pro výuku mikroprocesorové techniky používáme v současné době mikroprocesory řady STM8S.

Pro potřeby svojí výuky jsem sestavil následující:

Michal Dudka píše skvělý web o programování mikrokontrokérů: http://elektromys.eu. V sekci STM8 najdete spoustu pro nás zajímavých věcí:

 

 

Honza Vykydal pak napsal:

Ze dílny Michala Dudky pochází tyto pro nás zajímavé články:

Další velice cenné informace nejdete v sekcích:

Dokumentace

Celá řada STM8S používá stejnou sadu periferií. Jejich popis najdete v reference manuálu zde.

Různé čipy pak obsahují různou sadu těchto periferií. Co přesně se nachází na kterém čipu (plus další specifické věci) lze najít v datasheetu:

103/105 line

Přehled jednotlivých čipů jednotlivých řad rodiny STM8S pak najdete zde:

Hardware

Nucleo-8S208RB

Ve výuce používáme vývojovou desku Nucleo-8S208RB s mikroprocesorem STM8S208RB.

Nucleo-8S208RB pinout %%

Tato deska je (ale nemusí být) napájena z USB. Obsahuje programátor s HW debugerem a USB2UART bridge. Můžete si zvolit pinout, který je Arduino-kompatibilní nebo plnohodnotný pinout, který sedí na univerzální PCB. Je tu tedy vše, co pro začátek potřebujete. Vyčerpávající popis najdete v článku STM8S208 Nucleo nebo v uživatelském manuálu.

STM8S Discovery

Dalším zajímavým vývojovým kitem je STM8S DISCOVERY s procesorem STM8S105C6. Kit obsahuje i maličkou bastl desku a programátor lze použít k programování libovolného procesoru STM8S. Více opět v uživatelském manuálu.

STM8S Discovery kit %%

Standalone programátor

Při řešení samostatných projektů budeme postupně přecházíme k vlastnímu hardware, který by už neměl být na nepájivém poli, ale spíše na desce plošných spojů. V těchto případech budeme potřebovat μprocesor, který bude přímo v aplikaci a standalone programátor-debuger, pomocí kterého bude možné program ladit a nahrát. Možností je vícero – moc hezky to má popsáno Michal. Doporučuji přečíst!

(Jen bych doplním, že existuje ještě jeden klon ST-Linku, který se mně osobně osvědčil: mini ST-LINK/V2 STM8 STM32 emulator download super protection)

DeroBoard

DeroBoard photo %%

V rámci dílenské praxe si ubastlíte vývojovou desku STM8S Dero Board. Tuto desku můžete použít i pro svoje samostatné projekty. Je osazena procesorem STM8S103F3. K dispozici máte všechny zdrojové soubory pro KiCad a hezkou rozpisku součástek.

Nebo…

Něco podobného, se stejným procesorem lze zakoupit i od čínských výrobců: STM8S103F3P6 development board.

STM8S103F3P6 photo %%

Pokud poptáváte vybavenější procesor existuje podobná vývojová deska: STM8S105K4T6 Developmen Board. Ta vám může posloužit podobně jako oficiální STM8 Discovery.

STM8S105K4T6 photo %%

USB to UART Bridge

Pokud plánujete projekt, kde μprocesor komunikuje s PCčkem, bude se vám hodit převodník USB TTL UART. Dá se běžně zakoupit i na českých e-shopech. Ještě je dobré upozornit, že ne každý operační systém automaticky komunikuje s každým čipem, proto je dobré věnovat pozornost tomu, jakým čipem, je osazen převodník, který hodláte zakoupit a zda se váš OS s tímto čipem kamarádí.

USB to TTL UART photo %%

Univerzální PCB

Na projektové prototypování můžete s výhodou využít univerzální (prototypovou) desku. Existuje celá řada variant a vzorů (třeba tu nebo tam) universálních bastl-desek; zde bych rád upozornil na některé – pro nás zajímavé:

  • řady po třech: 1 2
  • jen body: 1 2
  • s rozvodem napájení: 1 2
  • s roztečí Arduino shield: 1 2 3 4. Tuto desku můžete použít s Nucleo-kitem Nucleo-8S208RB.

Dutinkové a kolíkové lišty

K univerzálním deskám se vám budou hodit dutinkové lišty a pinové řady, (také zde) s jejichž pomocí můžete svou univerzální desku posadit na Nucleo-8S208RB nebo STM8S Discovery.

Další součástky a hotové moduly

Je ještě spousta dalších udělátek, které stojí za to zmínit. Omezím se jen na nákupní seznamy. Je asi jasné, že mi nejde o konkrétní obchod, ale spíše o zboží, které se jistě dá zakoupit i někde jinde.

Vývojové nástroje

Vývojové nástroje jsou IMHO největší slabina platformy STM8, ale při troše snahy se to dá :). Co se ale ST povedlo, to je nástrtoj STM8CubeMX. Doporučuji si ho nainstalovat. Není nijak klíčový, ale hodí se.

OpenSource nástroje nejen pro Linux

Celou problematiku jsem zpracoval v samostatném návodu: Vývoj STM8 s OpenSource nástroji. Ve zkratce to vypadá takto:

Cosmic STM8+Eclipse balíček pro Linux

Zatím je vše ve fázi testování. Zveřejněno v lednu 2022: https://www.cosmicsoftware.com/download_stm8_eclipse.php Projekt vypadá velmi slibně.

Nástroje pro M$ Windows

  • Vše velmi hezky zpracoval Michal Dudka na Elektromyši. Součástí je i vzorový projekt s knihovnami pro STM8S103, STM8S105 a STM8S208.
  • Jako vývojové prostředí leze použít STVD s komipilátorem Cosmic.
  • Oba nástroje je možné bezplatně používat, když se zaregistrujete. Bohužel nejsou ani jeden OpenSource.

Další užitečné nástroje

The Dot Factory
Generátor obrázků a fontů pro maticové displaye
http://www.eran.io/the-dot-factory-an-lcd-font-and-image-generator/

Odkazy


Související posty