Tahák

Vytvořil jsem tahák, kde je z Pythonu více-méně vše, co byste měli mít v pohotovostní výbavě. Tyto texty lze číst buď na Githubu nebo nbvieweru.

Instalace

Klíčové je nainstalovat i pip a přidat si Python do proměnné prostředí PATH: Add Python to PATH, add Python to enviroment variables.

Editor

Základní instalace Pythonu už sama v sobě obsahuje jednoduché vývojové prostředí a jednoduchou interaktivní konzolu IDLE. Toto prostředí je poměrně jednoduché, ale rozhodně se nedá říct, že by se v něm nedalo pracovat. Existuje ale celá řada hezčích a propracovanějších vývojových prostředí. Já doporučuji VSCode/Codium.

Git

Pro sdílení práce a odevzdávání domácích úkolů používáme systém Git a server GitHub. Stojí také za to, zmínit se o GitHub programu pro vzdělávání.

Gitu se věnuji v samostatném postu Git.

Dokumentace

Naprostou většinu všech vašich dotazů vyřeší vyhledávač prostým dotazem. Nicméně považuji za dobré zmínit, že Python má svou vlastní – docela dobrou – dokumentaci.

Velmi užitečná je i best practices kniha Stopařův průvodce Pythontem.

Knihovny

Knihovny se nejlépe instalují pomocí pip. Tématu se věnuji v samostatném postu Pip.

Interaktivní interpret shell

Pro různé zkoušení a testování se se hodí Python v režimu interaktivním režimu (REPL). Nejjednodušší je napsat do příkazové řádky příkaz python nebo python3. Tento shell je ale poměrně chudý a nepohodlný. Pokud chcete trochu více pohodlíčka doporučuji jeden z následujících.

ptpython

ptpython se instaluje se přes pip:

pip install ptpython

a spouští se příkazem ptpython případně (viz níže) ptipython. Vše z příkazové řádky. (Ve Windows ❖Win+X, PowerShell)

IPython

IPython se instaluje také pomocí pip buď přímo nebo jako součást balíčku Jupyter. V Linuxu můžete místo pip s výhodou použít balíčkovací systém.

pip install ptpython ipython

Interpret se spouští příkazem ptipython nebo ipython. Někdy (na Windows člověk nikdy neví) si musíte dát práci a najít spustitelný soubor ipython.exe.

Jupyter (Qt)Console

V Linuxu můžete opět použít balíčkovací systém. Jinak opět pip.

Pokud vám stačí rozhraní příkazového řádku:

pip install jupyter-console

Pokud požadujete myšovaté grafické rozhraní:

pip install qtconsole pyqt5

Samotné spuštění se děje zavolání příkazu jupyter-console nebo jupyter-qtconsole.


Související posty